20 студзеня, субота

Вынікі спартыўнага тыдня

Мужчынская нацыянальная зборная датэрмінова забяспечыла сабе выхад у фінальную стадыю чэмпіянату Еўропы — 2018. У Краёве беларускія гандбалісты ўпэўнена перайгралі каманду Румыніі — 32:22 — і перамясціліся на першае месца ў сваёй адборачнай групе.

У іншым матчы 6-га тура ўдзельнікі нашага квартэта — зборныя Польшчы і Сербіі — згулялі ўнічыю — 34:34. За тур да фінішу адборачнага раўнда пуцёўкі на Еўра ў Харватыю заваявалі беларускія і сербскія гандбалісты, якія 18 чэрвеня сустрэнуцца ў мінскім палацы спорту «Уручча». Нагадаем, у першым крузе беларусы перайгралі сербаў у гасцях — 36:27. У гэты ж дзень палякі прымуць на сваёй пляцоўцы румынскую каманду.

Жаночая гандбольная зборная не змагла прабіцца ў фінальную стадыю чэмпіянату свету — 2018. У паядынку ў адказ плэй-оф падапечныя Томажа Чатэра прымалі каманду Чарнагорыі і перамаглі з лікам 25:23. Аднак для поспеху па суме дзвюх сустрэч гэтага аказалася недастаткова: у гасцях зборная Беларусі прайграла з розніцай у 7 мячоў — 26:33, і пуцёўка ў фінал дасталася чарнагорскай дружыне.

Учора ў Чэхіі стартаваў 36-ы чэмпіянат Еўропы па баскетболе сярод жаночых камандаў. Наша зборная прайграла ў сваім стартавым матчы італьянкам — 60:80.

Цяперашні Еўрабаскет стаў дэбютным не толькі для галоўнага трэнера Наталлі Трафімавай, але і для некаторых баскетбалістак зборнай. Напрыклад, упершыню за беларускую каманду на такім узроўні згуляла натуралізаваная амерыканская разыгрываючая Алекс Бэнтлі. Набраўшы 17 ачкоў, яна і стала самай выніковай у складзе беларускай дружыны ў стартавым паядынку.

Свой наступны матч зборная згуляе сёння ў 13.30 па беларускім часе супраць славацкіх баскетбалістак. Па выніках першага этапу пераможцы груп атрымаюць пропуск у чвэрцьфінальную стадыю. Зборныя, якія зоймуць 2—3-е месцы, згуляюць у 1/8 фіналу.

Нагадаем, што на мінулым еўрапейскім чэмпіянаце ў 2015 годзе нашы дзяўчаты занялі 4-е месца, саступіўшы ў матчы за «бронзу» камандзе Іспаніі.

Дар'я ЛАБАЖЭВІЧ

lobazhevich@zviazda.by

Загаловак у газеце: Шаўцоўцы прабіліся на Еўра

Дадаць каментар

Звычайная настаўніца фізікі трапіла на адронны калайдар

Што насамрэч адбываецца на мяжы Швейцарыі і Францыі, дзе на глыбіні каля ста метраў размяшчаецца Вялікі адронны калайдар?

Як мы наведалі курсы перападрыхтоўкі для беспрацоўных

Не так даўно навукоўцы выявілі, што стрэс ад страты або змены месца працы ўваходзіць у топ-3 самых моцных негатыўных перажыванняў сучасных людзей.