Брэсцкае «Дынама» — уладальнік Суперкубка Беларусі-2019

Першы тытул футбольнага сезона, у якім традыцыйна сустракаюцца паміж сабой пераможцы чэмпіяната і кубка краіны мінулага года, едзе ў Брэст! У яскравым матчы на стадыёне ФК «Мінск», запоўненым пад завязку, брэсцкая дружына пераканаўча перамагла барысаўскі «БАТЭ» — 3:1.

Першы тайм запомніўся перавагай брэсцкага «Дынама» ў валоданні мячом. Брастаўчане не саромеліся прэсінгаваць, часцяком адбіраючы мяч у барысаўчан у цэнтры поля і хутка разгортваючы сваю атаку, што заканамерна вылілася ў забіты мяч. Пад заслону тайма дэбютант брастаўчан Дзяніс Лапцеў літаральна расстраляў вароты і вывеў каманду наперад.

На 48 хвіліне абаронца намінальных гасцей Вераціла знёс у сваёй штрафной нападніка Бояна Дубаіча. Пенальці элегатна рэалізаваў барысаўчанін Эрвейн Мукам.

Але нечым большым сваіх заўзятараў 15-кратны чэмпіён Беларусі парадаваць не здолеў. І пры гэтым сам прапусціў двойчы. На 74 хвіліне Аляксандар Філіпавіч так няўдала пасля кроса з фланга скінуў мяч галавой на свайго галкіпера, што забіў ва ўласныя вароты. Праз яшчэ сем хвілін дынамавец Павел Савіцкі па-майстэрску замкнуў галавой скідку ад партнёра.

Брастаўчане другі раз запар заваявалі Суперкубак Беларусі. Роўна год таму ў матчы з аналагічнай афішай дынамаўцы абыгралі барысаўчан з лікам 2:1. «БАТЭ» пры гэтым застаецца самым тытулаваным клубам турніру. У трафейным пакоі ў іх сем Суперкубкаў. Два апошнія — у Брэста, а ў 2012 годзе трафей паехаў у Гомель.

Дзмітрый СУГАНЯЕЎ, фота аўтара

Беларусь і Расія зблізілі пазіцыі па праграме рэалізацыі дагавора аб Саюзнай дзяржаве

Аб гэтым заявіў старшыня Савета Рэспублікі Міхаіл Мясніковіч на сустрэчы са старшынёй Савета Федэрацыі Валянцінай Мацвіенка.

Як Брэст рыхтуецца да святкавання свайго 1000-годдзя

Афіцыйныя святкаванні і асноўныя мерапрыемствы гарадскога Міленіума пройдуць 6—8 верасня.