Як прайшоў Мінскі паўмарафон

Пяты Мінскі паўмарафон сабраў больш за 40 тыс. спартсменаў 15 верасня на старце каля Палаца спорту. Прафесіяналы і аматары бегу пераадолелі дыстанцыі 5,5 км, 10,5 км і 21,097 км. Маршрут пралягаў праз праспекты Пераможцаў, Незалежнасці, Машэрава, вуліцы Валадарскага, Маркса, Энгельса, Камуністычная, Старажоўская, Куйбышава, Багдановіча, Янкі Купалы, плошчы Незалежнасці і Перамогі.

Пераможцам Мінскага паўмарафону на дыстанцыі 21,1 км стала спартсменка з Беларусі Ніна Савіна. Яе вынік - 1 гадзіна 11 хвілін 24 сек.

Міністр спорту і турызму Сяргей Кавальчук.

У мужчын першым перасёк фінішную рысу атлет з Эрытрэі Берхан Хідры Афеверкі (1 гадзіна 4 хв. 9 сек.), Другім стаў украінец Мікалай Лукімчук, прайграўшы лідару забегу 22 сек. Трэцяе месца заняў кеніец Давід Кіптуі Таруса - 1 гадзiна 5 хв. 33 сек. Лепшы вынік сярод беларускіх удзельнікаў паказаў Сяргей Краўчэня - 4 месца (1 гадзіна 8 хв. 49 сек.).

На дыстанцыі 21 км перамог Берхан Хідры Афеверкі з Эрытрэі.

На дыстанцыі 10 км перамог беларус Арцём Логіш.

На дыстанцыі 10,5 км залатыя ўзнагароды ў мужчын і жанчын заваявалі беларускія атлеты. Арцём Логіш з Гродна (32 хв. 37 сек.) І Ірына Сомава з Гродна (37 мін. 51 сек.) сталі першымі на дадзенай дыстанцыі. Юрый Каптар з Магілёва паказаў другі вынік 32 хв. 44 сек. Трэцяе месца заняў атлет з Расіі Раман Малых (33 хв. 56 сек.). У жанчын на 10,5 км Ганна Максімава з Віцебска прыбегла другой (38 хв. 23 сек.), Трэцяя - Валянціна Зелянкевіч з Мінска (41 хв. 3 сек.).

На дыстанцыі 10 км перамагла беларуска Ірына Сомава.

Мінскі паўмарафон працягнуўся каля Палаца спорту стартам ў самым масавым забегу на 5,5 км. Для гледачоў арганізатары падрыхтавалі шырокую забаўляльную праграму з удзелам беларускіх музычных гуртоў.

На старт Мінскага паўмарафону на 5,5 км выйшлі 25 тыс. бегуноў.

Традыцыйна ў рамках паўмарафон праводзіцца дзіцячы дабрачынны забег #Дзецідзяцей. Сёння ён пройдзе ў абноўленым фармаце. Забег разлічаны на дзяцей ва ўзросце 3-15 гадоў. Самыя маленькія могуць прабегчы або прайсці разам з бацькамі. Дыстанцыя, якую будуць пераадольваць юныя ўдзельнікі, роўная 500 м. На фінішы ўсе атрымаюць «медалі чэмпіёна».