Рэкорд Расіі - у Герасімені

Лідар зборнай Беларусі па плаванні Аляксандра Герасіменя стала пераможцай адкрытага чэмпіянату Расіі на дыстанцыі 50 м вольным стылем. Першынства гэтымі днямі праходзіць у Маскве.

Узнагарода за выйгрыш гэтай дыстанцыі стала другой для спартсменкі на турніры, удзел у якім прымаюць і вядучыя беларускія плыўцы.

Падчас спаборніцтваў на адной са сваіх каронных дыстанцый Аляксандра Герасіменя нязменна паляпшала час яе праходжання. Па выніках папярэдніх заплываў яна была 4-й (25,60 сек.). У паўфінальным раўндзе беларуска была 5-й (25,49 сек.), а ў фінале не пакінула саперніцам шанцаў на поспех і фінішавала першай. Яе пераможнае час - 24,72 сек. Адначасна Аляксандра Герасіменя пабіла рэкорд Расіі на 50 м вольным стылем, які быў роўны 24,82 сек. і належаў Лізавеце Базаравай. На гэты раз яна стала толькі 4-й (25,21 сек.). Раней на турніры Аляксандра Герасіменя заваявала бронзавую ўзнагароду на дыстанцыі 100 м вольным стылем з вынікам у фінале 54,38 сек. Таксама ўзнагароду вышэйшай вартасці здолеў выйграць на чэмпіянаце і беларускі плывец Яўген Цуркін - таксама на адной з сваіх каронных дыстанцый 50 м батэрфляем (23,26 сек.).

Завершыцца адкрыты чэмпіянат Расіі па плаванні сёння. У заключны дзень беларускія спартсмены выступяць у некалькіх заплывах.