Штотыднёвы спартыўны агляд «Звязды»

У традыцыйным аглядзе «Звязды» расказваем актуальныя спартыўныя навіны.

1. У Антхольцы скончыўся сёмы этап Кубка свету па біятлоне. Турнір адкрыла жаночая індывідуальная гонка, падчас якой Дзінара Алімбекава паказала найлепшы вынік у камандзе. Яна заняла восьмае месца, дапусціўшы па адным промаху на першым і апошнім агнявых рубяжах. Ганна Сола размясцілася на 32-м радку пратакола, Ірына Крыўко — на 42-м, Алена Кручынкіна — на 72-м.

У мас-старце Беларусь прадстаўляла толькі Дзінара Алімбекава. Да фінішу яна прыехала 30-й. Але рэванш беларускія біятланісткі ўзялі ў эстафеце, дзе зноў аказаліся ў ліку наймацнейшых. Ірына Крыўко, Дзінара Алімбекава, Алена Кручынкіна, Ганна Сола занялі пятае месца.

У агульным Кубка свету Дзінара Алімбекава займае 7-е месца і лідзіруе ў заліку спартсменаў да 25 гадоў. Алена Кручынкіна на 27-й пазіцыі, Ірына Крыўко на 39-й, Ганна Сола на 42-й. Пасля сямі этапаў Кубка свету жаночая зборная Беларусі ў Кубка нацый займае 6-е месца.

Складанай індывідуальная гонка аказалася і для мужчын. Найлепшы вынік паказаў Антон Смольскі, у яго 28-е месца. Мікіта Лабастаў прыехаў да фінішу 32-і, Сяргей Бачарнікаў — 57-ы. Дзмітрый Лазоўскі заняў 77-ю пазіцыю, а Максім Верабей — 84-ю. У эстафеце мужчынская зборная заняла 13-е месца. Разам з Антонам Смольскім, Сяргеем Бачарнікавым і Мікітам Лабаставым у эстафеце ўдзельнічаў Дзмітрый Лазоўскі. У агульным заліку Кубка свету найлепшую пазіцыю сярод беларусаў займае Сяргей Бачарнікаў, ён 27-ы. Антон Смольскі на 31-м месцы, Максім Верабей на 50-м, Мікіта Лабастаў — 71-ы.

Зараз у Кубка свету паўза. Наступным стартам для біятланістаў стане чэмпіянат свету, які пройдзе ў славенскай Паклюцы 10—21 лютага.

2. Гандбалісты зборнай Беларусі пераможна скончылі выступленне на чэмпіянаце свету ў Егіпце. У апошнім матчы другога этапу беларусы выйгралі ў каманды Паўночнай Македоніі з вынікам 30:26. Самым выніковым у беларускай камандзе стаў Уладзіслаў Кулеш, які закінуў сем мячоў. Дагэтуль на другім этапе 27-га чэмпіянату свету беларусы сыгралі ўнічыю са шведамі — 26:26, а потым моцна прайгралі егіпцянам — 26:35. У першым групавым раўндзе беларусы перамаглі каманду Рэспублікі Карэя — 32:24, нічыёй скончыўся матч з расіянамі — 32:32 і нашы ўступілі зборнай Славеніі 25:29.

Зборная Беларусі скончыла выступленне на стадыі асноўнага раўнда, заняўшы пятае месца ў чацвёртай групе.

3. Беларускія канькабежцы выступілі на этапе Кубка свету, які прымаў Херэнвен (Нідэрланды). Ігнат Галавацюк заняў шостае месца на дыстанцыі 500 метраў, якую пераадолеў за 34,759 секунды. А на 1000 метраў ён прыехаў да фінішу дзясяты — 1 хвіліна 08,905 секунды.

Ганна Ніфантава паказала сёмы вынік на дыстанцыі 500 метраў, яе час 38,040 секунды. Марына Зуева пераадолела дыстанцыю ў 3000 метраў за 4 хвіліны 05,591 секунды і заняла дзявятае месца.

Наступны этап Кубка свету па канькабежным спорце запланаваны на 29—31 студзеня і пройдзе ён таксама ў Херэнвене. Там жа з 11 да 14 лютага адбудзецца чэмпіянат свету на асобных дыстанцыях.

4. У Маскве скончыўся этап Кубка свету па фрыстайле, дзе выступілі і беларускія спартсмены. Максім Гусцік заняў чацвёртае месца. Выніковая ацэнка беларуса пасля суперфіналу — 99,78 бала. Павел Дзік таксама выступіў у суперфінале, у якім заняў пятае месца з ацэнкай 89,14 бала. Макар Мітрафанаў скочыў выступленне на дзявятым месцы, Дзмітрый Мазуркевіч на 11-м. Станіслаў Гладчанка размясціўся на 17-й пазіцыі, Ігар Драбянкоў на 27-й.

Ганна Гуськова заняла 6-е месца. Ацэнка алімпійскай чэмпіёнкі — 54,52 бала. Ала Цупер скончыла выступленне на дзявятым месцы. А Настасся Андрыянава заняла 18-ю пазіцыю ў выніковым пратаколе.

5. У Мінску скончыўся І этап Адкрытага кубка Беларусі па кулявой стральбе, прысвечаны памяці заслужанага трэнера СССР і БССР Анатоля Юрчанкі. За чатыры дні спартсмены пабілі два рэспубліканскія рэкорды — у Вікторыі Чайкі на 578 балаў, а ўжо на наступны дзень пяціразовая рэкардсменка мінулага сезона Уладзіслава Пронька ўстанавіла новы рэкорд у практыкаванні «стральба з пнеўматычнай вінтоўкі».

Лідарамі турніру сталі Марыя Мартынава, Вікторыя Чайка, Уладзіслава Пронька, Ілья Чыргейка, Курдзі Абдул-Азіз. Спаборніцтвы сталі першым этапам адбору да чэмпіянату Еўропы, які запланаваны на май.

Валерыя СЦЯЦКО

Фота з адкрытых крыніц

Загаловак у газеце: Беларускія стралкі пачалі сезон

Гродзенскі заапарк без страт выходзіць з зімоўкі і рыхтуецца да новага сезона

Літаральна нядаўна з'явіўся і першы ў гэтым годзе прыплод.

Анёл па імені Алена. Як прадпрымальніца стала сацработнікам

Сацыяльны работнік тэрытарыяльнага цэнтра сацыяльнай абароны насельніцтва Маскоўскага раёна Мінска Алена Сцепаненка працуе на сваім месцы каля двух гадоў.

Эканоміка

Магілёўскі прадпрымальнік — пра вытворчасць на перыферыі і адказнасць перад сабой і людзьмі

Сідаравічы — невялікі аграгарадок паміж Магілёвам і Быхавам. Менавіта тут знаходзіцца вядомая ў Магілёўскім раёне фермерская гаспадарка Сяргея Куцанава.