Гнедчык заняла пятае месца на другім этапе Кубка свету па пяцібор’і ў Анкары

У сталіцы Турцыі Анкары блізкі да завяршэння другі этап розыгрышу Кубка свету па сучасным пяцібор’і 2024 года з удзелам беларускіх спартсменаў, паведамляе БелТА.

Фота БелТА

У суботу дзяўчаты вызначалі наймацнейшых у фінале індывідуальнага турніру, за ўзнагароды змагаліся і нашы Марыя Гнедчык з Настай Пракапенкай. Па выніках фехтавання і плавання Гнедчык мела адзін з найгоршых вынікаў сярод 18 удзельніц, але ў верхавой яздзе Марыя не дапусціла памылак і набрала максімальны бал, а ў лазер-ране беларуска і зусім паказала лепшы час сярод усіх саперніц, дзякуючы чаму ўзнялася на пяты радок на фінішы.

Да трэцяй пазіцыі, якую заняла егіпцянка Малак Ізмаіл, Гнедчык не хапіла ўсяго шасці секунд. Пераможцай спаборніцтваў стала Керанца Брайсан з Вялікабрытаніі, срэбра заваявала карэянка верасня Сэнмін. Анастасія Пракапенка размясцілася ў выніковым пратаколе на 16-й пазіцыі. Удзел у другім этапе Кубка свету ў жанчын бралі яшчэ дзве беларускі, Віялета Гурэева спынілася ў паўфінале, а Анастасія Малашэнака не прайшла кваліфікацыю.

Таксама сёння ў Анкары адбудзецца мужчынскі фінал, куды ніхто з нашых пяціборцаў не прабіўся. Найбольш блізкі да гэтага быў Максім Марук: напярэдадні беларус узначальваў паўфінальную табліцу пасля двух стартавых відаў праграмы, але праваліў бег са стральбой, з-за чаго адкаціўся толькі на 15-е месца. Партнёры Марука па камандзе Ілля Палазкоў і Максім Фядотка не здолелі пераадолець кваліфікацыйны бар’ер.

Кубак свету па сучасным пяціборстве з’яўляецца адборачным турнірам на Алімпійскія гульні 2024 года. Усе ачкі, заробленыя спартсменамі на пяці этапах, пойдуць у сусветны рэйтынг, адкуль пуцёўкі ў Парыж атрымаюць па шэсць найлепшых мужчын і жанчын, якія не заваявалі ліцэнзіі на папярэдніх стартах цыкла. Трэці этап Кубка свету адбудзецца ўжо на наступным тыдні ў венгерскім Будапешце.

Фінансы

Як банкі абараняюць ад махляроў грашовыя пераводы

За чатыры месяцы 2024 года раскрывальнасць цяжкіх кіберзлачынстваў у параўнанні з аналагічным перыядам мінулага года павысілася на 19%.

Спорт

Настасся Касцючкова: Чалавек у калясцы не павінен быць зачынены ў чатырох сценах

Фехтаваць наша гераіня ўмее трыма відамі зброі: шабляй, шпагай і рапірай.