Хакеісты магнітагорскага «Металурга» сталі ўладальнікамі Кубка Гагарына

Перамогай магнітагорскага «Металурга» завяршылася фінальная серыя плей-оф Кантынентальнай хакейнай лігі сезона-2023/24, паведамляе БелТА.

У фінале Кубка Гагарына падапечныя Андрэя Разіна сустракаліся з «Лакаматывам». Два першыя матчы супрацьстаяння праходзілі ў Магнітагорску 18 і 20 красавіка, абодва разы поспех святкаваў уральскі калектыў (2:1 і 1:0). Далей сапернікі пераехалі ў Яраслаўль, дзе ў панядзелак правялі трэцюю сустрэчу, мацнейшай у якой зноў аказаліся хакеісты «Металурга» (2:1 у авертайме).

Пачатак чацвёртага матча на яраслаўскай «Арэне-2000» застаўся за гаспадарамі, якія выйшлі наперад на дзявятай хвіліне намаганнямі Яраслава Ліхачова. Роўны рахунак пратрымаўся на табло амаль да канца другога перыяду — за 40 секунд да адыходу на перапынак лічбы зраўняў Дзяніс Збожжаў. У заключнай трэці гледачы ўбачылі ўсяго адну закінутую шайбу, якая ў выніку аказалася чэмпіёнскай: героем паядынку стаў форвард гасцей Данііл Воўчанка. Такім чынам, чарговыя 2:1 на карысць «Магніткі» і 4:0 у серыі.

Перамога ў розыгрышы Кубка Гагарына стала для «Металурга» трэцяй у гісторыі клуба: раней магнітагорцы бралі галоўны трафей КХЛ у 2014 і 2016 гадах. У сезоне-23/24, які завяршыўся, «лісы» былі лепшай камандай Усходняй канферэнцыі па выніках рэгулярнага чэмпіянату, а ў плэй-оф перад фіналам з «Лакаматывам» паслядоўна прайшлі хабараўскі «Амур» (4:2 у серыі), маскоўскі «Спартак» ( 4:2) і «Аўтамабіліст» з Екацярынбурга (4:3).

Прэв’ю: БелТА