Скварцова пабіла рэкорд Беларусі ў трайным скачку на камандным чэмпіянаце Расіі па лёгкай атлетыцы

Беларуская скакуха Віялета Скварцова атрымала перамогу на камандным чэмпіянаце Расіі па лёгкай атлетыцы, які завяршыўся ў Сочы, паведамілі ў прэс-службе БФЛА.

У заключны дзень турніру Скварцова дамаглася Гістарычнага дасягнення ў сектары для трайнога скачка. У фінальнай шостай спробе беларуска паляцела на 14,85 м — гэты вынік стаў новым рэкордам Беларусі. Скварцова на дзевяць сантыметраў перасягнула ранейшае нацыянальнае дасягненне, якое было ўстаноўлена ў 2012 годзе Ксеніяй Децук. Паказчык Віялеты з’яўляецца трэцім вынікам цяперашняга сезону ў свеце.

Таксама сёння пераможцай каманднага чэмпіянату Расіі ў сектары для штурхання ядра стала наша Алёна Дубіцкая, якая адправіла снарад на адзнаку ў 18,62 м.яе сяброўка па камандзе Алена Трус заняла другое месца, у аналагічным выглядзе праграмы ў мужчын Алег Тамашэвіч таксама выйграў срэбра. Бронзавым прызёрам у кіданні дзіды стаў Аляксей Каткавец.

Такім чынам, за два дні турніру ў Сочы на рахунку беларускіх лёгкаатлетаў 16 трапленняў у прызавую тройку (5-9-2). Двухразовай чэмпіёнкай стала Віялета Скварцова, якая напярэдадні атрымала перамогу ў скачках у даўжыню. Акрамя таго, у панядзелак на вышэйшую прыступку п’едэстала падымаліся Эльвіра Грабарэнка (100 м з бар’ерамі), і Алена Собалева (Кіданне Молата).