Беларускія самбісты заваявалі 11 медалёў на маладзёжным першынстве свету

У традыцыйным аглядзе «Звязды» самыя цікавыя спартыўныя навіны.

Героі тыдня. У сталіцы Кыргызстана Бішкеку завяршылася маладзёжнае першынство свету па самба. У нейтральным статусе ў турніры ўдзельнічалі і беларускія спартсмены. Усяго ў скарбонцы беларускай каманды 11 медалёў. Адзіны залаты заваяваў Уладзіслаў Норка, які выступае ў вагавой катэгорыі 79 кг. Сярэбранымі прызёрамі першынства сталі Міхаіл Кухарэнка (да 88 кг), Паліна Лук'янчук (звыш 80 кг, дзяўчаты), Уладзімір Батракоў (да 88 кг, U-18). Бронзавыя медалі турніру заваявалі Дарына Семянюк (звыш 80 кг, юніёркі), Дар'я Кавальская (да 80 кг, дзяўчаты), Іван Ярмуш (да 71 кг, юніёры) і Глеб Шчарбацэвіч (баявое самба да 79 кг).

Дарослыя самбісты на мінулым тыдні выступілі на міжнародных спаборніцтвах серыі «Гран-Пры» па самба «Кубак Раіса Рэспублікі Татарстан». У вагавой катэгорыі да 65 кг у жанчын перамагла Даніэла Ждан, бронзавымі прызёрамі спаборніцтваў сталі Валерыя Хрушчова (звыш 80 кг), Аляксандр Кокша (да 79 кг) і Аляксандр Круглік (да 88 кг). У вазе да 58 кг у мужчын выйграў Уладзіслаў Бурдзь, на трэцюю прыступку п'едэстала ўзнімаліся Анфіса Капаева (да 50 кг) і Алена Купава (да 54 кг). «Кубак Раіса Рэспублікі Татарстан» быў апошнім адборачным этапам серыі «Гран-Пры» па самба перад фіналам сезона, які пройдзе ў горадзе Верхняя Пышма.

Лічба тыдня. 21 медаль заваявалі беларускія спартсмены на юніёрскім першынстве планеты і Кубка свету сярод моладзі па тайскім боксе. На юніёрскім першынстве свету вызначалі наймацнейшых у чатырох узроставых катэгорыях — да 11, 13, 15 і 17 гадоў. На спаборніцтвах выступіў 41 прадстаўнік Беларусі, 21 з іх сталі медалістамі. У актыве нашай каманды 4 залатыя, 7 сярэбраных і 10 бронзавых узнагарод. Чэмпіёнамі свету сталі Філіп Зялянін (U-11, да 50 кг), Захар Драган (U-11, да 60 кг), Мікіта Бурло (U-15, да 38). кг) і Кацярына Сахарава (U-13, да 60 кг).

Паралельна ў Кемеры праходзіў маладзёжны Кубак свету па муай-тай (сярод атлетаў, не старэйшых за 23 гады). Трыумфатарам гэтага турніру стаў Міхаіл Якімовіч, які выступае ў катэгорыі да 63,5 кілаграма. Сямён Ступакевіч стаў бронзавым прызёрам у вазе да 71 кг.

Каманда тыдня. Баскетбольная каманда «Мінск-Беларусь» заняла другое месца на старце новага сезона Міжнароднага фестывалю баскетбола 3х3 «Канцэрна Расэнергаатам» «Ліга Дружбы Расія — Беларусь». У склад каманды ўвайшлі Сяргей Вабішчэвіч, Ян Марынін, Максім Каратцоў, Максім Сазонаў.

Групавы этап «Мінск-Беларусь» завяршыла на лідарскай пазіцыі, атрымаўшы дзве перамогі з двух магчымых: «Vyatka Team» (16:15 (АД)), «ЦСП Обнінск» (22:9). У чвэрцьфінальным супрацьстаянні з варонежскай R2D2 нашу каманду таксама чакаў поспех (19:13), як і ў далейшым у паўфінале, дзе хлопцам у напружанай барацьбе атрымалася вырваць сваю пуцёўку ў фінал (20:19). У фінальным матчы наша каманда саступіла ЦОП-СПб з лікам 16:21 і стала ўладальнікамі серабра турніру.

Надзеі тыдня. Футбалісты мінскага «Дынама» (U-19) прабіліся ў другі кваліфікацыйны раўнд юнацкай Лігі УЕФА, адолеўшы па суме дзвюх сустрэч балгарскі «Лудагарэц». У першай гульні беларусы саступілі з лікам 0:1, прапусціўшы мяч на 90-й хвіліне сустрэчы. У другім паядынку дынамаўцы ўзялі рэванш з вынікам 2:0 дзякуючы галам Трафіма Мельнічэнкі і Максіма Будзько (з пенальці).

Наступным сапернікам мінчан будзе пераможца двухматчавага супрацьстаяння паміж славенскім «Марыборам» і нямецкім «Майнцам». У першай гульні нямецкая каманда абгуляла сапернікаў у Славеніі з лікам 2:0. Іх сустрэча ў адказ адбудзецца 25 кастрычніка ў Германіі. Паядынкі другога раўнду пройдуць 8 і 29 лістапада.

Няўдача тыдня. Валейбалісткі «Мінчанкі» прайгралі ў расійскай Суперлізе на выездзе «Туліцы» — 1:3. Беларускі ўдала стартавалі ў гульні, перамогшы ў першай партыі, але далей выпусцілі ініцыятыву. У першым туры 30 верасня беларускі саступілі ў Казані «Дынама-Ак Барсу» — 0:3. Наступны матч у жаночым чэмпіянаце Расіі «Мінчанка» правядзе 14 кастрычніка дома супраць «Ленінградкі». Прадстаўнік нашай краіны ў мужчынскай Суперлізе салігорскі «Шахцёр» стартуе ў турніры 11 кастрычніка матчам з дзейным чэмпіёнам Расіі казанскім «Зенітам» у сталічным Палацы спорту «Уручча» ў 17.30.